ГоловнаКОРИСНО ДЛЯ ВСІХСтатті про камінь → Класифікація порід

Класифікація гірських порід

Hits

Наука геологія гірськими породами називає суміші мінералів природного походження. Під словом "мінерал" мається на увазі внутрішньо однорідний твердий компонент земної кори, що утворився природним шляхом. Із середини минулого століття під визначенням "мінерал" стали розуміти також тверді складові частини гірських порід не тільки нашої планети, але й інших твердих тіл Сонячної системи. Більшість мінералів виділяється у вигляді кристалів - однорідних за сполукою тіл із закономірною внутрішньою будовою - кристалічною решіткою. Формою кристалічної решітки визначаються ті або інші фізичні властивості кристалів, а тим самим і мінералів. Різняться між собою кристалічні решітки за кристалографічними осями і кутами перетину цих осей. Більша частина мінералів має визначений і унікальний хімічний склад. Домішки, що входять у мінерали, здатні впливати на властивості мінералів, хоча в хімічних формулах домішки зазвичай не згадуються.

Способи утворення мінералів різні. Один із основних способів - кристалізація вогненно рідких розплавів і газів у надрах Землі, або лав, що вилились на земну поверхню. Ще один можливий основний спосіб - утворення мінералів з водяних розчинів або їх виникнення за участі організмів. Останній з основних способів: перекристалізація вже існуючих мінералів під впливом великих тисків і високих температур.

Науку, що вивчає гірські породи, називають петрографією. Петрографія поділяє гірські породи на три групи, за способом їх утворення: магматичні, або магматити, осадові й метаморфічні, або метаморфіти.

Вкраплення олівіну (зелені) в базальті магматичного походженняВкраплення олівіну (зелені) в базальті магматичного походження

Магматичними породами, або магматитами, називають породи, що виникають шляхом затвердіння розплавленої магми на поверхні, або ж у глибинах земної кори. Такі породи прийнято також називати виверженими або масивними породами й підрозділяти на глибинні - інтрузивні, або інтрузиви, і поверхневі - ефузивні, або ефузиви.

Осадовими називають породи, що утворюються шляхом відкладення матеріалу зруйнованих або розчинених гірських порід будь-якого способу утворення як на суходолі, так і на морі, що залягають шарами. У пухкому, не зчепленому стані такі відкладення називають опадами.

Масив осадового аргілліту, Монтана, СШАМасив осадового аргілліту, Монтана, США

Метаморфічними породами, або метаморфітами, є породи, що формуються перетворенням гірських порід у глибинах земної кори під впливом високих температур і великих тисків. Іноді метаморфічні породи називають метаморфічними або кристалічними сланцями.

Однією з найцінніших характеристик гірських порід як будівельного матеріалу, вважається їх твердість. До числа твердих порід належать всі породи магматичного походження, крім базальтових лав, а також амфіболіти, гнейси й кварцити; до числа м'яких порід - головним чином піщаники, вапняки, туфи й базальтові лави. Крім того, гірські породи як будівельний матеріал, розрізняють як міцні й пухкі. Їх розмежовують за проявом зв’язності - зчепленням між зернами мінералів.

Мармур в Великому каньйоні Коттонвуд, Миссісіпі, СШАМармур в Великому каньйоні Коттонвуд, Миссісіпі, США

До теперішнього часу, людству стали відомі більше 3000 мінералів, і це не межа - щорічно відкриваються всі нові й нові їх види. На жаль, лише біля 100 мінералів мають практичне значення для людини: деякі - через їхню широку поширеність, деякі - завдяки особливо цінним або унікальним властивостям. Протягом багатьох тисячоріч, гірські породи впливають на вигляд поселень і міст, їх архітектурних ансамблів, слугують матеріалом для будівництва, як будівель і споруд, так і для облицювання вулиць і площ міст і містечок.

Гірські породи, що застосовуються як будівельні матеріали, прийнято називати природним каменем. З давніх часів камінь, дерево й кістка слугували найважливішими матеріалами для виготовлення начиння, зброї посуду й предметів побуту. Але навіть і сьогодні, у століття полікарбонатів, полиетиленів, полістиролів, поліуретанів, камінь грає значно більшу роль в нашому житті, ніж люди звичайно схильні думати.

З часом, природний камінь стає все більш популярним матеріалом, що використовується для облицювання як інтер'єрів, так і екстер'єрів будівель. Мабуть одним із найпопулярніших елементів дизайну в наш час є оформлення інтер'єрів, клумб, скверів або парків "диким каменем" - декоративними гірськими породами. Модним напрямком сучасного ландшафтного дизайну в наш час вважаються "альпійські гірки" з рослинами на схилах і в садах з "диким каменем". У Японії ще в XVIII-XIX сторіччі сформувалося ціле мистецтво оформлення так званого "сухого саду" брилами гірських порід і каменів.

 
Украина онлайн
BAU.ua - Строительство и Архитектура Украины: строительные материалы, проектирование, инструменты Яндекс.Метрика

Голосування

Чи потрібен на сайті форум?
 

Слідкуйте за нами

Следите за нами в googleСледите за нами в Яндекс
Google ReaderЯндекс Лента