ГоловнаКОРИСНО ДЛЯ ВСІХСтатті про камінь → Ефузивні гірські породи

Магматичні породи: ефузиви

Hits

Базальт - камінь, з якого виготовлені ідоли на острові ПасхиБазальт - камінь, з якого виготовлені ідоли на острові Пасхи

Ефузивні магматичні породи утворюються у випадку остигання на поверхні Землі розплавленої рідкої магми, що піднімається із глибин планети під впливом вулканічних сил. Своїм мінеральним складом ефузивні породи повторюють інтрузивні - обидві групи порід походять із тих самих магм. Ефузивні породи, як і інтрузивні, стають темніше й важче із зниженням вмісту силікатної кислоти.

Різниця між ефузивними і інтрузивними породами полягає в їх структурі. Лави, що утворюють ефузиви, остигають швидше магми інтрузивів - через це у вулканітах (ефузивах) кристали мінералів в основному мікроскопічних розмірів, непомітні для звичайного ока. Тільки деякі окремі, більші кристали бувають добре утворені - вони мають виражені контури й свою власну унікальну форму. Подібну структуру гірських порід називають порфіровою. Вона є характерною рисою ефузивних порід: окремо утворені кристали розташовуються в основній масі породи.

У випадку дуже швидкого остигання магми (при низьких температурах її остигання, контакті з льодом або водою) кристали не встигають з'явитися взагалі, і вся маса породи виходить аморфною. Подібні породи класифікують як вулканічні стекла. До останнього відносять пухку пемзу, пехштейн і обсидіан.

Ефузивні породи прийнято розрізняти за наступними ознаками:

1. Порфірова структура - утворені тільки окремі кристали.

2. Основна маса щільної (мікрозернистої) або аморфної (скловатої) структури.

3. Наявність чисельних дрібних порожнеч.

4. Текстури течії - орієнтування окремих компонентів породи, шаруватого розподілу забарвлення або овальної форми сплощених і витягнутих порожнеч.

5. Часто можна спостерігати утворення стовпів.

6. Породи поділяються в межах ряду як за інтенсивністю забарвлення (від світлого до темного), так і за мінеральним складом.

Вулканічний туф - результат виверження вулкану Везувій 24 серпня 79 року нашої ериВулканічний туф - результат виверження вулкану Везувій 24 серпня 79 року нашої ери

ВУЛКАНІЧНИМИ ТУФАМИ, або просто ТУФАМИ, називаються частки лави й попелу, ущільнені, зчеплені між собою, викинуті в повітря і перемішані з уламками різних порід. Варто розрізняти вапняні й вулканічні туфи - вони схожі між собою за зовнішнім виглядом. Вулканічні туфи варто розрізняти за вихідним матеріалом, або ж за материнськими лавами: туфи базальтові, туфи трахітові й т.д. Також прийнято розрізняти туфи за величиною зерен. Викиди вулканами дрібнозернистих пухких мас прийнято називати вулканічними попелами, а найбільш дрібнодисперсні - вулканічним пилом. Туфи, завдяки своїй структурі - аморфній (скловатій), дрібнозернистій або порфіровій - досить пористі. Через високу свою пористість і малу об'ємну масу вулканічні туфи знаходять широке використання як будівельний камінь.

Обсідіан з Мексики - один з представників групи вулканічних стеколОбсідіан з Мексики - один з представників групи вулканічних стекол

Під поняттям "ВУЛКАНІЧНІ СТЕКЛА" розуміється структура, властива групі порід, що вилились. Породи групи вулканічних стекол можуть мати різноманітний мінеральний склад, головною ж відмінною ознакою вулканічних стекол вважається фізичний стан порід групи - аморфний, схожий з фізичним станом звичайних штучних стекол. Породи даної групи можуть містити кристали тільки у вигляді одиничних включень. Вулканічні стекла виникають при дуже швидкому остиганні магми, після її досягнення поверхні землі. Основними представниками групи вулканічних стекол є пемза, пехштейн і обсидіан.

ГРУПА БАЗАЛЬТІВ - найбільш широко відома група вулканічних порід. Характерною відмітною здатністю порід даної групи є наявна в природному заляганні породи характерна стовпчаста окремість - вона типова для базальтів, хоча й зустрічається в інших ефузивних породах. Виникнення стовпчастої окремості пов'язується із стиском лави при її охолодженні. Лиття з базальту вважається цінним матеріалом для виготовлення труб, кислототривких виробів, електроізоляторів, лицювальної плитки, інших технічних декоративних виробів.

62
com_content.article
(5 голосів, середній рейтинг 5.00 з 5)
Магматичні породи: ефузиви5.00 out of 50 based on 5 voters.


 
Украина онлайн
BAU.ua - Строительство и Архитектура Украины: строительные материалы, проектирование, инструменты Яндекс.Метрика

Голосування

Чи потрібен на сайті форум?
 

Слідкуйте за нами

Следите за нами в googleСледите за нами в Яндекс
Google ReaderЯндекс Лента