Магматичні породи: інтрузиви

Hits

Магматити, що складені матеріалами темних кольорів і плагіоклазомМагматити, що складені матеріалами темних кольорів і плагіоклазом

Інтрузивні магматичні породи утворюються з розплавленої рідкої магми, що остигає, не на поверхні Землі, як у випадку утворення ефузивних порід, а в корі Землі. Іншими словами, інтрузивні породи виникають через прорив, або інтрузію, гарячої рідкої магми в глибини кори Землі.

У випадку прориву магми великими масами в кору Землі, її застигання відбувається поступово - утворюється рівномірно-грубозерниста структура породи. Їі основні характеристики - добре кристалізовані мінерали, зерна яких можна розрізнити неозброєним оком. Орієнтування кристалів мінералів у породі відсутнє. Породи також характеризуються значною щільністю (до 3 000 кг/м3), практичною відсутністю пор і порожнеч.

 Головні види каменю (породи), що належать до інтрузивних: граніт, діорит, габро, перидотит. Щільність порід зростає паралельно зі зменшенням кремнезему SiO2, від граніту - до перидотиту. Граніт, через високий зміст SiO2 прийнято класифікувати як кислу породу, діорит як середню, габро - як основну, перидотит - як ультраосновну. 

Магматити без олівіну і рогової обманки, складені матеріалами темних кольорів і плагіоклазомМагматити без олівіну і рогової обманки, складені матеріалами темних кольорів і плагіоклазом

 Вміст темноколірних мінералів ряду граніт - діорит - габро - перидотит поступово збільшується від першого до останнього - паралельно колір цих порід стає більш темним. Світлі, червоно- або сіро-чорні граніти, що починають ряд, до кінця ряду переходять у темні, зеленувато-чорні перидотити.

Інтрузивні породи прийнято розрізняти за наступними ознаками:

1. Породи повністю утворені кристалами.

2. Більшу частину кристалів можна побачити неозброєним оком.

3. Просторове орієнтування кристалів мінералів у будь-якому з напрямків у породі відсутнє - мінерали перемішані між собою в хаотичному порядку.

4. Значна щільність порід, практично відсутність в них порожнеч і пор.

5. Відмінності представників інтрузивних порід один від одного за тоном забарвлення (більш темні кольори від граніту до перидотиту).

Магматити, складені тільки матеріалами темних кольорівМагматити, складені тільки матеріалами темних кольорів

ГРАНІТ. Протягом всієї історії планети Земля утворення гранітів відбувалося багаторазово, тому появу цієї породи фахівці не прив'язують ні до однієї з геологічних епох. Назвою породи слугує латинське слово granum (гранум) - зерно.

Щільність гранітів - близько 2700 кг/м3. Через свої корисні властивості (високу міцність на стиск, малу стираність, розмаїтість кольорів породи, можливості обробки поверхні поліруванням тощо), граніт цінний як камінь для будівельних робіт - від гранітних щебенів для будівництва будівель, споруд і доріг, до масивних вигадливої форми гранітних брил для облицювання фасадів і ландшафтного дизайну. Велика кількість різновидів граніту породила значну масу їх найменувань.

Середні и кислі магматити, складені польовими шпатами і кварцемСередні и кислі магматити, складені польовими шпатами і кварцем

Найчастіше граніт добувають відкритим кар'єрним способом. Відділення гранітних блоків від породного масиву провадиться за допомогою вибуху, або ж розклинення. При цьому процесі спочатку виконується сверління шпурів пневматичними перфораторами, у які потім поміщаються заряди вибухових речовин, або ж сталеві клини. Відділені від загальної частини породи блоки надалі піддаються обробці: розпилу, фрезеруванню, окантовці, виготовленню кінцевої продукції. Подальше розчленовування сирого матеріалу виробляється на великих підприємствах за допомогою пилорам. Остаточне нарізування плит виконується за допомогою дискових пил, армованих алмазами.

Ультраосновні, основні и середні магматити, складені тільки мінералами темних кольорівУльтраосновні, основні и середні магматити, складені тільки мінералами темних кольорів

ЛАБРАДОРИТ. Щільність породи близько 2700 кг/м3. Має характерний скляний блиск і колірну гаму від димчасто-сірого до сірувато-чорного. Вирізняється непрозорістю й грою (переливанням) кольорів, що особливо проявляється на полірованих поверхнях. Лабрадорит знаходить застосування як у виробництві ювелірних виробів, так і в будівництві, як лицювальний матеріал.

ГАБРО - інтрузивна порода, однією із найвідмітніших рис якої є насичений темний колір - полірована поверхня каменю робить враження майже чорної. Найчастіше зустрічаються відтінки від блакитнувато-сірого до темно-сірого, іноді - буруватого. Основне застосування габро знаходить як камінь для виготовлення ритуальних конструкцій, а також як камінь для дорожнього будівництва.

 
Украина онлайн
BAU.ua - Строительство и Архитектура Украины: строительные материалы, проектирование, инструменты Яндекс.Метрика

Голосування

Чи потрібен на сайті форум?
 

Слідкуйте за нами

Следите за нами в googleСледите за нами в Яндекс
Google ReaderЯндекс Лента