ГоловнаКОРИСНО ДЛЯ ВСІХСтатті про камінь → Метаморфічні породи

Метаморфічні гірські породи

Hits

Утворення метаморфічних порід (метаморфітів) відбувається шляхом перетворення під дією високих тиску і температури (іншими словами, метаморфізму) сформованих раніше гірських порід: магматичних ефузивних, магматичних інтрузивних або осадових, причому вся маса перетвореної гірської породи при метаморфізмі перебуває у твердому агрегатному стані. Прийнято відрізняти два види метаморфізму: контактовий і регіональний. Перший вид виникає внаслідок впливу магматичних мас, проявляється на порівняно вузьких (діаметр 2-3 км) ділянках. В результаті контактового метаморфізму утворюються мармури, вузлуваті й плямисті сланці, роговики, ганатові породи. Виникнення ж другого типу пов'язане з тиском навантажень товщ гірських порід, що залягають вище, або з тепловими потоками, які піднімаються із глибин планети. Обидва види метаморфізму провокують структурне перетворення гірських порід і їх перекристалізацію (дрібні зерна мінералів зникають, великі ж стають ще крупніше - грубозернистою стає вся порода), однак хімічний склад гірських порід не змінюється.

КварцитКварцит

Такі характерні мінерали метаморфічних порід, як андалузит, хлорит, кордиєрит, дистен (кіаніт), епідот, фанат, графіт, преніт, корунд, серпентин, силіманіт, ставроліт, тальк, везувіан, воластоніт і цоізит, зазвичай зустрічаються тільки в цих породах. З огляду на те, що кожній з осадових або магматичних порід є відповідності в ряді метаморфічних порід - число типів метаморфітів значне. Метаморфіти прийнято класифікувати на дві групи: ортопороди й парапороди - продукти метаморфізму магматичних і осадових порід відповідно, хоча встановити приналежність тої або іншої породи до певної групи можливо не завжди.

Найбільше поширення одержала класифікація метаморфічних порід за структурно-текстурними ознаками і мінеральними сполуками. За даними характеристиками метаморфічні породи підрозділяються так:

Гнейси - вирізняються багатим вмістом польових шпатів і виразною сланцюватістю; 

Шарування метаморфічних порід в цільному масиві, НорвегіяШарування метаморфічних порід в цільному масиві, Норвегія

Сланці - вирізняються малою наявністю польових шпатів і виразною паралельною структурою - сланцюватістю; Масивні метаморфіти - амфіболіти, еклогіти, серпентиніти - відрізняються відсутністю сланцюватості й малим вмістом польових шпатів і кварців; Мармури - являють собою вапняки, що перетерпіли метаморфізм, і доломіти.

Діагностичні ознаки метаморфічних порід:

1. Наявність повнокристалічної структури, зернистості, часто - крупнозернистості.

2. У порід з високим вмістом слюди - наявність шовковистого блиску.

3. У більшості порід - наявність паралельної текстури (сланцюватості).

4. Відсутність порожнеч, скам'янілостей, висока щільність порід.

Метаморфічний масив з шарів кальциту і серпентинуМетаморфічний масив з шарів кальциту і серпентину

ГНЕЙСАМИ називають метаморфіти, що характеризуються високим вмістом польового шпату й виразною сланцюватістю. Гнейси можуть утворюватися як з магматичних (ортогнейси), так і з осадових порід (парагнейси). Щільність гнейсів дорівнює 2700 кг/м3; Гнейси, як і граніти, вирізняються розмаїтістю забарвлень. Через свою сланцюватість, гнейси практично не використовуються для виготовлення тесаного каменю - здебільшого застосовуються тільки як щебень та бутовий камінь.

СЛАНЦІ - являють собою маловміщаючі польовий шпат або зовсім позбавлені його метаморфічні породи, яким властива виразна паралельна текстура. Найбільш відомими представниками сланців є тальковий сланець, глинистий сланець, філіт, слюдяний сланець.

МАСИВНІ МЕТАМОРФІТИ характеризуються низьким змістом як кварцу, так і польового шпату, а також практичною відсутністю шаруватості. До масивних метаморфітів прийнято відносити еклогіт, серпентиніт (змійовик) і амфіболіт.

МАРМУРОМ фахівці називають, метаморфіт, що виник в результаті контактового або регіонального метаморфізму вапняку. В більш широкому розумінні, мармуром уважається будь-який вапняк, що піддається поліруванню. Загальною відмітною рисою поняття "мармур" є більш-менш виражена мраморизація поверхні породи - мармуроподібний вигляд.

Метаморфізовані осадові породи, що злилисяМетаморфізовані осадові породи, що злилися

Мармури характеризуються крупнозернистістю, наявністю, як і у вапняку, мономінерального кальцитового складу, а також відсутністю сланцюватості, скам'янілостей і порожнеч. Широке своє поширення як оздоблювальний матеріал мармури одержали, завдяки як різноманітності текстур поверхні (смугасті, муарові, плямисті, жилкуваті візерунки й т.д.), так і різноманітності кольорів (червоний, синювато-чорний, лимоніт, жовтий, бурий зелений, сірий, блакитнуватий, чорний і т.д.).

Суто білосніжний мармур має унікальну властивість: здатністю пропускати світло в шарі товщиною до 30 сантиметрів. Фахівці під поняттям "мармур" розрізняють два види породи: власне кристалічний мармур (вирізняється відсутністю скам'янілостей і порожнеч, великою зернистістю, цукровидністю й здатністю пропускати світло), і мармуроподібний вапняк (вирізняється дрібнозернистістю, наявністю порожнеч і скам'янілостей і відсутністю здатності пропускати світло). Істотний недолік багатьох мармурів - нестійкість до впливу атмосферних явищ. Не рекомендується використовувати останні для зовнішнього облицювання. Для зовнішнього облицювання доцільніше використовувати такі види каменю, як граніти, габро, базальти й піщаники - мармур же, вапняк і лабрадорит застосовувати тільки для облицювання інтер'єрів.

64
com_content.article
(8 голосів, середній рейтинг 4.13 з 5)
Метаморфічні гірські породи4.13 out of 50 based on 8 voters.


 
Украина онлайн
BAU.ua - Строительство и Архитектура Украины: строительные материалы, проектирование, инструменты Яндекс.Метрика

Голосування

Чи потрібен на сайті форум?
 

Слідкуйте за нами

Следите за нами в googleСледите за нами в Яндекс
Google ReaderЯндекс Лента