Осадові гірські породи, ч. 2

Hits

Перша частина статті.

Утворення осадових порід відбувається на поверхні планети шляхом руйнування сформованих раніше порід. Руйнування, що прийнято називати "вивітрюванням", відбувається через вплив сонячної інсоляції, температури, атмосферних опадів, хімічних впливів. Фахівці розрізняють вивітрювання двох типів: фізичне й хімічне. Іноді окремо виділяється ще один тип вивітрювання - біологічне. Найчастіше два типи вивітрювання діють комплексно, хоча й з різною інтенсивністю.

Червоний піщаник в Арізоні, СШАЧервоний піщаник в Арізоні, США

 У випадку утворення осадових порід за допомогою вивітрювання фізичного типу, осадові породи прийнято називати уламковими, породами. До останнього відносять: пісок і глину, щебені й гравій, лес і мул, пил і розсипи, брили й піщаники, гальку й конгломерати, глинисті сланці й брекчії. Такі новоутворення, як кременистий і кременистий туф, гіпс і ангідрит, кам'яна сіль і вапняк, доломіт і торф, викопні вугілля й т.д. відносять до утворень, що виникли шляхом хімічного вивітрювання.

Осадовим породам властиві наступні ознаки:

1. Чітка шарувата структура.

2. Присутність затверділих залишків організмів - скам'янілостей - у тілі порід.

ГЛИНИСТІ ПОРОДИ. Порцелянова глина, ще називана каоліном, найчастіше пофарбована в сніжно-білий колір, переважно складається з водного силікату алюмінію - каолініту. Утвориться шляхом розкладання й перетворення силікатних порід.

Власне глина являє собою сукупність глинистих мінералів, оксидів заліза (які й надають глині характерне забарвлення) а також кальциту й кварцу, іноді - польового шпату й слюди. Глині, твердої в сухому стані, властива пластичність у вологому стані. Ступінь пластичності глини залежить від рівня її вологості. Важлива характеристика глини - непроникність для води. У геологічних розрізах глина розглядається як водотривкий шар. Глина знаходить застосування у виробництві цегли й вогнетривких виробів.

Суглинком вважається глина з малим вмістом вапна й домішкою піщин кварцу. Глину ж з високим змістом вапна, називають мергелем.

Масив лесу в КитаїМасив лесу в Китаї

 Лес у цілому складається з однакових із глиною компонентів, однак, на відміну від глини, що має алювіальне походження, лесові властиво еолове (обумовленою дією вітру) походження. Одна з характеристик лесу - рихлість. У твердому стані лес є надійною основою для фундаментів будівель і споруд, але при контакті з водою структура лесу порушується, що веде за собою погіршення несучої здатності фундаментів, розташованих в лесових ґрунтах.

Значні скупчення РИХЛИХ УЛАМКОВИХ ВІДКЛАДЕНЬ, крупністю 2-200 мм називаються щебенем, гравієм або галькою. Галька являє собою окатані уламки сірого вапняку. Уламкові тріщини в гальці заповнені кальцитом молочно-білого кольору.

БРЕКЧІЇ являють собою монолітно зв'язані гострокутні уламки різних гірських порід. Брекчіям характерна різна щільність і міцність - залежно від складу їхньої породи. Своїм складом брекчії нагадують бетон із дрібним заповнювачем, відрізняючись іноді від нього наявністю великої кількості порожнеч.

Розмаїття кольорів глиниРозмаїття кольорів глини

КОНГЛОМЕРАТОМ називають монолітно зв'язані уламки різних гірських порід окатаної форми (на відміну від брекчій, де зв'язані гострокутні уламки!). Конгломератам, як і брекчіям, властиві як різна щільність, так і різна міцність - залежно від їх породного складу. Своїм складом конгломерати схожі з бетоном на окатаному заповнювачі. Відмінність від бетону в конгломератів така ж, як і в брекчій - порожнечі, що зустрічаються у тілі породи.

ПІЩАНИК - осадова порода, відома з найдавніших часів. Однією з основних характеристик піщаника є його шаруватість. Завдяки своїй здатності до відносно легкої оброблюваності, піщаник протягом десятків сторіч використовувався як будівельний матеріал. Утворення піщанику відбувається за допомогою зв'язування зерен кварцу в'язким матеріалом: кременем або глиною. Масова частка зерен піску в тілі породи піщанику становить 30-70%.

68
com_content.article
(3 голосів, середній рейтинг 5.00 з 5)
Осадові гірські породи, ч. 25.00 out of 50 based on 3 voters.


 
Украина онлайн
BAU.ua - Строительство и Архитектура Украины: строительные материалы, проектирование, инструменты Яндекс.Метрика

Голосування

Чи потрібен на сайті форум?
 

Слідкуйте за нами

Следите за нами в googleСледите за нами в Яндекс
Google ReaderЯндекс Лента